nedeľa 15. marca 2015

Žuvanie mastichy

Chioská masticha - kryštályPrečo žuvať mastichu
Žuvanie mastichy pomáha predchádzať zubnému kazu, dezinfikuje ústnu dutinu a posiľňuje ďasná. Žuvanie mastichy systematicky odstraňuje alebo významne znižuje tvorbu mikrobiálnych plakov. Okrem toho, vďaka slineniu zvlhčuje ústnu dutinu, čím ju čistí a osviežuje dych, uvádza na svojej stránke www.gummastic.gr producent, Asociácia pestovateľov Chioského mastixu.
Žujem mastichu už niekoľko mesiacov, nazbieral som teda dostatok skúseností, aby som sa mohol o ne podeliť.

Ako žuvať mastichu - návod

Žujú sa mastichové kryštály, gréci ich volajú aj mastichové slzy. Získavajú sa narezaním kôry stromu pistácia mastixová, z ktorého vyteká hustá živica vo forme sĺz. Mastichové slzy sa nechajú skryštalizovať, potom sa ručne pozberajú a čistia.
Akurát so žuvaním môže nastať malý problém: príliš mäkký kryštál sa ti prilepí o zuby a podnebie. Príliš tvrdý ti “oráta plomby”.
Mastichové slzy - kryštály
Mastichové slzy, vpravo rozžuvaný kryštál.
Musíš sa naučiť správne kombinovať tvrdé kryštály s mäkkými. To je podľa mojej skúsenosti najlepšia cesta. Chce to cvik, prax, učenie sa na omyloch. Výsledok je ale skvelý, živica nestráca chuť, nech ju žuješ akokoľvek dlho. Z dychu cítiť vôňu živice. Na chuť si tak zvykneš, že ti časom začne chýbať.
Mastichové slzy je najlepšie rozžuvať prednými zubami. Tvrdé sa najprv roztrieštia na kúsky, až potom sa žuvaním znovu spoja. Mäkké sa pri žuvaní prednými zubami dajú jazykom kontrolovať a postupne zmiešavať s tvrdými do kompaktnej hmoty veľmi pripomínajúcej žuvačku.
Mastichu treba žuvať aspoň 20-30 minút. Potom ju môžeš vypľuť a zahodiť, ale ak chceš môžeš ju žuvať dokedy ťa to bude baviť.
Keď ti v balení zostanú len mäkké kryštály mastichy, nemáš ich s čím skombinovať. Skúsil som radu: dať ich do chladničky. Nič sa neudialo, síce stuhli, ale keď sa ohriali na izbovú teplotu, tak boli mäkké jak predtým. Dal som ich na noc do mrazničky, to čiastočne pomohlo. Polomäkké stuhli a ostali tvrdé, na príliš mäkké to nijako nepôsobilo. Mal som ale odložený kúsok starej rozžuvanej mastichy, zmiešal som s ním mäkkú slzu a dostal som akurátnu konzistenciu.
Ak ti zostanú len tvrdé kryštály, môžeš ich zmiešať s mastichovou žuvačkou. Nikdy ale nemiešaj so žuvačkou mäkký kryštál, žuvačka sa začne naťahovať a lepiť, stane sa nepoužiteľnou.

Kedy žuvať mastichu

Keď mastichu žuješ pred jedlom, máš väčšiu chuť do jedla. Keď po jedle, znižuješ si kyslosť v žalúdku. Po jedle sa mi od žutia kryštálov grgá, to je zrejme tým, že pri reakcii s kyslým prostredím vzniká plyn. Hneď po jedle by som teda kryštály nežul, veď kyselina si v žalúdku robí svoju prácu s trávením. Ale veľmi dobré je vyžuvať mastichu po káve. Po káve mam prekyslený žalúdok, mastichou si ho dám do poriadku a cítim sa potom veľmi dobre.

Koľko mastichy žuvať

“Najvyššia dávka, aká sa klinicky skúšala, sú 3 gramy mastixu. Ani vyššie dávky pravdepodobne neškodia, ale nikto to nepreveroval kontrolovanou štúdiou,” vraví Pavol Bojda, priamy dodávateľ Chioskej mastichy do maloobchodnej siete v SR.



utorok 10. marca 2015

Ako si vyliečiť helikobaktera prírodnou liečbou

Mastichový prášokLiečba helikobaktera bez antibiotík

 Medzi radami ako liečiť infekciu helikobakterom bez antibiotík najčastejšie nájdete užívanie nasledovných prostriedkov: rakytníkový olej, surová brokolica, Dračia krv a Chioská masticha.
Ja sa budem v tomto článku zaoberať práve Chioskou mastichou z jednoduchého dôvodu, Chioská masticha je zrejme z alternatívnych spôsobov liečby helikobaktera pylori (Hp) najlepšie preskúmaná. Známych je niekoľko štúdií niektoré sa zaoberajú schopnosťou zničiť helikobaktera v laboratórnych podmienkach, iné účinnosťou liečby u ľudí. Navyše desiatky ľudí sa podelili o svoje skúsenosti s liečbou v internetových fórach a diskusiách.
Najprv niekoľko riadkov o oficiálnej liečbe.

Oficiálna liečba helikobaktera pylori

Liečba helikobaktera pylori v ambulancii gastroenterológa je založená na troj, dokonca až štvorkombinácii liekov.  odbornom usmernení Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky sa uvádza, že striedavým podávaním antibiotík je možné dosiahnuť vyššie percento eradikácie (ničenia choroboplodných organizmov) - často presahujúce 90%.
Často liečba zlyháva úplne, v spomínanom dokumente sa uvádzajú dve príčiny zlyhania liečby: 
- „compliance“ čiže nespolupráca pacienta,
- rezistencia baktértie na antibiotiká.
Okrem toho nie v každom prípade vám zistenú infekciu Hp budú aj liečiť. Liečba nie je odporúčaná, ak „nie je dostatok dôkazov o vzťahu infekcie Hp ku danému ochoreniu“.

Helikobakter prírodná liečba

K prírodnej liečbe helikobaktera sa obracajú nielen tí, ktorí zo zásady odmietajú antibiotiká, ale preliečiť sa môžu aj ľudia, ktorým liečba nezaberá kvôli rezistencii,  alebo nebola u nich doložená závislosť medzi ochorením a infekciou helikobakterom pylori.

Mastichové kryštály nazývané aj mastichové slzyMasticha zabíja Helikobaktera pylori

Masticha je živica stálozeleného stromu pistáciovník mastixový. Získava sa zo zárezov v kôre a zberá sa až po skryštalizovaní. Kryštály, nazývané aj mastichové slzy, sa melú na prášok, ktorý sa užíva priamo, alebo v podobe kapsúl. Najúčinnejšia masticha pochádza z ostrova Chios v Grécku.
Účinok mastichy proti Hp bol popísaný napríklad v štúdii univerzitnej nemocnice Nottingham v Anglicku uverejnenej v časopise New England Journal of Medicine (5/1998). Závery štúdie vystihuje už jej názov: “Masticha zabíja Helikobaktera pylori”.
Ďalšia štúdia potvrdila efektivitu mastichy v boji proti baktérii helikobakter pylori. V koncentrácii 125 mg / ml masticha vyhubila helikobaktera pylori v 50% testovaných vzoriek, v koncentrácii 500 mg / ml  ho vyhubila až v 90% vzoriek, uvádza sa v časopis Journal of chemoterapy (6, 7/ 2001)

Mastichové kapsulyAko užívaľ Chioskú mastichu proti Hp

Podľa ankety vykonanej stránkou mastichaterapia.sk medzi užívateľmi Chioskej mastichy, môže masticha zabrať proti Hp pri dlhšom užívaní a to 2-3 mesiace pri dávkovaní 2 kapsuly 2-3 x denne alebo 3 x denne pol čajovej lyžičky mastichového prášku. Masticha sa užíva 20 až 30 minút pred jedlom. Prášok nie je ropzspustný vo vode, najvhodnejšie je vložiť pol lyžičky mastichového prášku do úst a zapiť vodou. Masticha má zaujímavú živicovú chuť.





Kedy neužívať mastichu

Mastichu nie je vhodné užívať pri alergii na živicu. Neodporúča sa tiež tehotným ženám, dojčiacim matkám a deťom do piateho roka života.

Ako dlho sa môže užívať Chioská masticha


Okrem alergie na živicu nie sú známe žiadne vedľajšie účinky mastichy, teoreticky sa teda môže užívať akokoľvek dlho. V Stredomorí a na Blízkom východe sa používa tiež ako pochutina do jedál, cukroviniek a nápojov.